DOSTLARINI UNUTMA! BİR KAP SU BİR KAP MAMA


Dışarı çıkarken yaptığımız ilk şey bir şişe suyu yanımıza almak ya da bir şişe su satın almak; acıktığımızdaysa hemen bir tabak yemek. Düşünsenize yanınızda hiç paranız olmadığını, saatler boyunca sokakta aç ve susuz dolaşmak zorunda kaldığınızı. Para isteseniz bile kimsenin size el uzatmadığını. Ne bir yardım eden var ne bir bardak su veren...

Bunların aynısını her gün her hayvan yaşıyor.

Elimizden gelen ne ise, onu yapmak insanlar olarak bizim görevimizdir. Evi müsait olan her insanın bir sokak hayvanını sahiplenmesi, ona arkadaş ve yuva olmasını savunurum her zaman, çünkü hayvandan daha iyi bir dost yoktur.

Onlar size yalan söylemez, onlar hırsızlık yapmaz, size zarar vermez ve arkanızdan iş çevirmez. Bir yardım eli uzattığınız an, sonsuza kadar sadık dostunuz olurlar. Ebediyete kadar yanınızdan ayrılmazlar. Tek yapmanız gereken sahipsiz olduğunu bildiğiniz bir hayvanı yanınıza alıp (ama mutlaka ilan verin çünkü bu hayvanların çoğu da kayıp hayvan oluyor) bir veterinere ya da bir üniversitenin hastanesine (ücretsizdir) kontrolünü yaptırmak, aşı karnesini çıkarmak, kaybolma ihtimaline karşı (her ne kadar sevmesem de bunu demek zorundayım çünkü dostunuz kaybolursa ihtiyacınız olacak) onu rahatsız etmeyen, hafif, üstünde isim ve numara yazan bir tasma almak ve ona yuvanızı açmak. Hem bir canı kurtarmış olacaksınız, hem de sonsuza kadar sizin yanınızda olacak ve sizin de onun yanında olacağınız bir dost edinmiş olacaksınız.

Bunları yapmaya zamanınız, maddi imkanınız ya da yeriniz yok mu?

Evde yaptığınız yemeklerin bir kısmını, ya da yoğurdun içine ufaladığınız birkaç dilim ekmeği, çok yağı, tuzu ve şekeri olmayan ev yemeklerini, ya da mamayı (sakın market maması (w*iskas vb. almayın çünkü böbrek yetmezliği yapıyor) bir kabın içine koyup, yanına da bir kap su koyup sokağın kenarlarına koymak (ucuz ve kaliteli mama için mesaj atabilirsiniz, buradan isim yazmak reklam yapmak olabilir o yüzden yazamıyorum), emin olun onların hayatını kurtaracaktır. Kim bir hayat kurtarmayı istemez ki?

Bu sırada o kapların içine çöp vb. atanları lütfen uyarın, onlar aciz ve bilinçsizler. Bunun başka bir açıklaması olamaz. Bir canlının yemek kabına çöp atmak insanlık değildir.

Bunun maliyeti de yoktur, eve aldığınız yoğurt kabı bu gibi şeyler için idealdir.

Bir de kediler ve köpekler için kulübe yapabilirsiniz, çok basit ve maliyetsizdir. Malzemeleri her yerden bulabilirsiniz.

Lütfen duyarlı olalım, sokaktaki canlarımızı unutmayalım. Ve cana paha biçen petshoplar yerine barınak ya da sokaklardan arkadaşlarımızı bulalım.